Потребно је:
- ½ кг листова и цветова јагорчевине,
- брашно (прекрупа),
- 1 л воде,
- жуманце,
- кашика павлаке,
- 2 кашике пармезана,
- сок од пола лимуна,
- со, бибер, уље.
Јагорчевину очистити, опрати и кратко обарити. Оцеђену и ситно нарезану спустити на загрејано уље, досути мало воде и кратко динстати. Умешати кашику крупно млевеног брашна, додати бибер и со, и затим налити врелом водом. Поклопити и оставити да се кува десетак минута, па склонити са ватре. Када се мало прохлади, додати жуманце умућено са павлаком и сок од лимуна. Пред служење посути пармезаном. Потребно време: око пола сата
Набавка: колико ми је познато нема је у продаји, по јагорчевину морате сами поћи на излет.
Имам питање и мали коментар.
Да ли је аутор овог рецепта имао у виду колико сапонина има у јагорчевини и колико су они добри за организам, ако се унесу у већим количинама?
Можда је боље јагорчевину убацити у биљну мешавину, као веома користан и лековит додатак и тиме смањити унос сапонина, а искористити његове остале,веома корисне, састојке.
Па, сапонина у листовима јагорчевине има, али их је много више у корену (због чега се сирупи и праве од корена). У чорби или салати, поготово ако се не једу сваки дан за доручак, ручак и вечеру не може бити толико да би неком нашкодило (проверено у личној пракси).
Што се тиче мешавина, наравно, и због укуса се може јагорчевина мешати са другима биљкама, а ствар је и у томе да се у пролеће једе и сав остали расположиви зелениш, и тешко да ће се неко одлучити да једе само јагорчевину, када наоколо избијају сремуш, млада коприва, броћ, прво зеље, маслачак…
Moram vam reci da je vasa kniga moj najbolji drug kad idem da pasem koze.
Dali mozebi znaete nekoi tinkturi ili masti so Jagorcevina?
pozdrav od Makedonija
On dirait que les gélules de chlorelle et de spiruline mÃglna©Ã©es, ça ne se trouve pas sur le marché … j’ai fouillé un peu dansles magasins spé et sur le net : rien trouvé de mon coté…